Jak vypočítat skutečné náklady na dovoz z Číny
Obsah
Přepnout

Každý dovozce se časem naučí tuto hořkou lekci: cena, kterou uvádí čínská továrna, neodpovídá skutečné ceně zboží. V době, kdy je produkt proclen, uložen do skladu a doručen, může být skutečná částka o 40–90 procent vyšší než cena FOB nebo EXW, která zahájila diskusi. Tento rozdíl je to, co logističtí profesionálové nazývají náklady na přepravu (landed cost) a s přepracovanou strukturou cel, koncem de minimis pro zboží čínského původu a hromadou cel podle § 301 a § 122 přikládaných k běžné přepravě se správný výpočet stal rozdílem mezi ziskovou produktovou řadou a pomalu se rozvíjející chybou ležící ve skladu v roce 2026.
V této lekci rozdělíme náklady na přepravu na jednotlivé složky, ukážeme vám praktický příklad s využitím reálných odhadů cel z roku 2026 a poukážeme na chyby, které nejčastěji komplikují matematické výpočty dovozců. Také se podíváme na to, kde se může logistický partner, jako je Topway Shipping, ujmout části složitosti, místo aby každý výpočet nechal v tabulce.
Co vlastně znamenají náklady na přepravu (a proč cena FOB není)
Náklady na přepravu jsou náklady na dopravu produktu z výrobní haly dodavatele do konečného místa určení, kde je odbaven, zdaněn a připraven k prodeji nebo použití. Nejedná se o cenu za jednotku na faktuře dodavatele, ani o tuto cenu plus rozumný odhad dodací lhůty. Úplné náklady na přepravu zahrnují cenu produktu, veškeré náklady na dopravu a manipulaci z továrny do cílového přístavu, cla a tarify, zprostředkovatelské a odbavovací poplatky, pojištění a veškeré náklady na skladování nebo doručení na poslední míli, které jsou spojeny s doručením zboží ke konečnému kupujícímu.
Mnoho dovozců, kteří dovážejí zboží poprvé, stanoví cenu svých produktů na základě cenové nabídky FOB (Free On Board) poskytnuté jejich dodavatelem a poté přidají paušální procento – řekněme 20 procent – na úhradu „dopravy a cla“. Tato zkratka je na dnešním trhu problematická. Celní vrstvy u čínského zboží se nyní mohou v závislosti na klasifikaci HTS sčítat na 35 procent, 60 procent nebo i více než 100 procent, zatímco sazby za námořní přepravu se mění v závislosti na palivových příplatcích, prémiích v hlavní sezóně a přetížení přístavů. Rychlý odhad založený na zastaralých předpokladech může diskrétně eliminovat celou marži produktu ještě předtím, než se prodá jediná jednotka.
Celní sazba pro rok 2026, vrstva po vrstvě
Nejvýznamnější změnou pro čínské dovozce je, že clo již není jedno číslo. V závislosti na komoditě může zásilka z Číny spadat až pod čtyři různé celní úrovně, z nichž každá se vypočítává navíc k celní hodnotě. Nejdůležitější součástí přesného výpočtu nákladů na přepravu je vědět, které úrovně se vztahují na určitý kód HTS.
Základní vrstvou je standardní celní sazba podle doložky nejvyšších výhod (MFN) stanovená harmonizovaným celním sazebníkem USA, která se pohybuje od 0 procent do přibližně 32 procent v závislosti na typu produktu. V současné době je to 10 procent a její platnost vyprší 24. července 2026, ačkoli americký obchodní zástupce naznačil, že by mohla být nahrazena, nikoli pouze zrušena. Paušální globální přirážka, zavedená poté, co Nejvyšší soud v únoru 2026 zrušil dřívější reciproční cla založená na IEEPA, byla završena clem podle § 122. A pak je tu ještě paragraf 301, dlouhodobá daň specifická pro Čínu z roku 2018, která činí 7.5 procenta pro většinu spotřebního zboží a oděvů v seznamu 4A nebo 25 procent pro stroje, elektroniku, nábytek a průmyslové zboží zahrnuté v seznamech 1 až 3. Některé důležité kategorie budou po legislativní revizi v roce 2024 podléhat mnohem vyšším sazbám podle paragrafu 301 – 100 procent pro elektromobily, 25 procent pro baterie elektromobilů a permanentní magnety a 50 až 100 procent pro některé zdravotnické a osobní ochranné prostředky.
Čtvrtá vrstva, paragraf 232, se vztahuje pouze na ocel, hliník a rozšiřující se seznam příbuzných produktů a může přidat dalších 15 až 25 procent v závislosti na místě původu materiálu. Tato cla se obvykle hromadí, místo aby se nahradila, takže náklad spotřební elektroniky střední třídy může realisticky zahrnovat 35 až 45 procent celkového cla, zatímco cílené zboží strategického sektoru může představovat více než 80 nebo dokonce 100 procent.
| Celní vrstva | Typická sazba (2026) | Platí pro |
| Základní clo doložky nejvyšších výhod | 0% - 32% | Veškerý dovoz, sazba stanovena kódem HTS |
| Příplatek podle paragrafu 122 | 10 % (v revizi, platnost vyprší 24. července 2026) | Všechny země, paušální globální sazba |
| Oddíl 301 (seznamy 1–3) | 25% | Stroje, elektronika, nábytek, průmyslové zboží |
| Oddíl 301 (Seznam 4A) | 7.5% | Spotřební zboží, oděvy, obuv |
| Oddíl 301 (strategická odvětví) | 25% - 100% | Elektromobily, baterie, solární energie, magnety, zdravotnické prostředky |
| Oddíl 232 | 15% - 25% | Ocel, hliník a odvozené výrobky |
Další neméně zásadní změnou je zrušení výjimky de minimis ve výši 800 USD. Do roku 2025 mohlo být zboží s nízkou hodnotou prodávané přímo americkým spotřebitelům dováženo bez cla, a proto se platformy, které se spoléhaly na velkoobjemové zásilky s nízkou hodnotou, mohly tomuto celnímu balíčku zcela vyhnout. Tato výjimka byla pro Čínu a Hongkong v roce 2025 zrušena a nevrátila se; každá zásilka nyní vyžaduje oficiální celní prohlášení s plnou klasifikací HTS a plnou úhradou cla bez ohledu na výši. Pokud dovozce dříve zásilky dělil nebo udržoval deklarované hodnoty nízké, aby zůstal pod prahovou hodnotou, nyní to již není možné.
Nákladní doprava a logistika: Oceánská, letecká a poplatky skryté mezi nimi
Nákladní doprava je druhým klíčovým stavebním prvkem a jen zřídka je tak přímočará jako základní sazba za námořní přepravu, kterou speditér nejprve nabízí. Zatímco přeprava plných kontejnerů (FCL) je často nejúspornějším způsobem přepravy na jednotku u větších objemů objednávek, přeprava kusových zásilek (LCL) je vhodnější pro menší objemy, ale je dražší za metr krychlový a dosažení bodu konsolidace trvá déle. Letecká přeprava je rychlejší, trvá dny spíše než týdny, ale cena za kilogram může být pětkrát až desetkrát vyšší než u námořní přepravy, proto se často používá pouze pro urgentní doplnění zásob nebo pro zboží s vysokou hodnotou a nízkou hmotností.
Dovozci musí také započítat řadu vedlejších poplatků, které často nejsou zahrnuty v původní cenové nabídce a přesahují základní sazbu přepravy: poplatky za manipulaci v terminálu v přístavu odeslání i určení, poplatky za dokumentaci a konosament, příplatky za nevyváženost kontejneru nebo příplatky za sezónu, korekční faktory paliva a poplatky za podvozek nebo drayage pro přepravu kontejneru z přístavu do skladu. Tyto náklady jsou samy o sobě často minimální, ale mohou standardní námořní sazbu zvýšit o 10 až 15 procent a jsou nejčastějším důvodem, proč je odhad nákladů na vykládku nižší než skutečnost.
A právě tehdy přichází na řadu výhoda spolupráce se zkušeným speditérem. Společnost Topway Shipping byla založena v roce 2010 v Šen-čenu a zajišťuje námořní přepravu celých zásilek (FCL) a kusových zásilek (LCL) z Číny do klíčových přístavů po celém světě s paušálními odhady, takže tyto dodatečné náklady jsou od začátku transparentní a neobjevují se až po odplutí zásilky. Pod jednou střechou týmy společnosti řídí přepravu na první etapě, celní odbavení a doručení na poslední míli, takže dovozci získají jeden jednotný obraz o nákladech, místo aby si ho skládali dohromady od tří nebo čtyř nepropojených dodavatelů.
Cla, MPF, HMF a zprostředkovatelské poplatky
Kromě výše uvedených celních procent se při příjezdu zásilky do přístavu ve Spojených státech uplatňuje druhá sada poplatků. Poplatek za zpracování zboží (MPF) činí 0.3464 procenta z částky uvedené ve formálních záznamech; nejnižší je přibližně 31.67 USD a nejvyšší přibližně 614.35 USD za zásilku. Za námořní zásilky se také platí poplatek za údržbu přístavu (HMF) ve výši 0.125 procenta z hodnoty nákladu, který se nevztahuje na leteckou přepravu. Kvalifikovaný celní makléř si obvykle účtuje paušální poplatek za zásilku, který se může pohybovat od 75 do 200 USD za zásilku v závislosti na složitosti zásilky, plus poplatky za výdaje za vše, co makléř platí jménem dovozce.
Žádný z těchto poplatků sám o sobě není obrovský, ale u zásilek střední hodnoty se mohou nasčítat do značné výše, zejména nyní, kdy všechny zásilky nyní vyžadují formální zařazení, namísto efektivního zpracování zásilek nízké hodnoty, které bylo dříve možné v rámci de minimis. Pokud zasíláte velké množství, partner 3PL vám může pomoci sloučit několik objednávek do menšího počtu větších formálních zařazení. Tím se paušální poplatky rozloží mezi více jednotek, čímž se sníží dopad na jednotku.
Skladování, plnění a poslední míle
Poslední část dodavatelského řetězce je při výpočtech nákladů na přepravu často opomíjena, ale může tvořit významnou část celkových nákladů, zejména u e-commerce prodejců. Poplatky za příjem Poplatky za skladování (za paletu nebo krychlovou stopu za měsíc) Poplatky za vychystávání a balení (za objednávku) Poplatky za skladování v zahraničí obvykle zahrnují: Cena doručení na poslední míli je velmi citlivá na hmotnost balíku, předpisy o objemové hmotnosti a dodací zónu a je jednou z mála nákladových kategorií, které mají tendenci se meziročně neustále zvyšovat, když dopravci aktualizují své ceníky.
Prodejci, kteří zasílají zásoby prostřednictvím celního skladu nebo sítě pro vyřizování objednávek s předem sjednanými sazbami přepravců – na rozdíl od zasílání každé jednotky přímo z čínské továrny – často zjišťují, že mohou vyhladit sezónní cenové výkyvy a vyhnout se prémiovým cenám, které jsou spojeny s expresními zásilkami jednotlivých kusů. Přesně to je cílem zámořských skladovacích a doručovacích služeb společnosti Topway Shipping. Poskytnout dovozcům místo pro uložení zboží blízko jejich koncových zákazníků a učinit náklady na tuto poslední etapu předvídatelnými, nikoli reaktivními.
Praktický příklad: Náklady na přepravu u skutečné zásilky
V praxi je to snadno vidět na číslech: Představte si zásilku 1 000 kusů příslušenství pro spotřební elektroniku střední třídy, FOB 8.00 USD od dodavatele ze Shenzhenu, přepravenou oceánskou FCL loděmi do Los Angeles a poté kamionovou dopravou do skladu na Středozápadě.
| Nákladová složka | Základna | Množství (USD) |
| Cena produktu (FOB) | 1 000 jednotek x 8.00 USD | 8,000.00 |
| Námořní přeprava + vedlejší poplatky | Sdílený 20stopý kontejner, vše v jednom | 1,450.00 |
| Základní clo doložky nejvyšších výhod | 3.5 % z 8,000 XNUMX USD | 280.00 |
| Příplatek podle paragrafu 122 | 10 % z 8,000 XNUMX USD | 800.00 |
| Oddíl 301 (Seznam 4A) | 7.5 % z 8,000 XNUMX USD | 600.00 |
| MPF | 0.3464 % z 8 000 USD, min. 31.67 USD | 31.67 |
| HMF | 0.125 % z 8,000 XNUMX USD | 10.00 |
| Celní zprostředkování | Nájemné | 150.00 |
| Vnitrostátní nákladní doprava do skladu | Přístav na Středozápad | 620.00 |
| Celkové náklady na přistání | 11,941.67 | |
| Cena za jednotku přistání | 11.94 |
V tomto případě jsou náklady FOB ve výši 8.00 USD za jednotku o více než 50 procent nižší než skutečné náklady, pokud se vezmou v úvahu všechny vrstvy. Právě proto musí být náklady na přepravu určovány řádek po řádku, a nikoli předvídány pomocí hrubého multiplikátoru, zejména u produktů ve vyšších kategoriích Section 301, kde stejný postup může zvýšit náklady na jednotku o 70 až 90 procent místo 50.
Časté chyby, které zkreslují odhad nákladů na pozemky
Nejčastější chybou je nesprávná klasifikace kódu HTS produktu, ať už omylem, nebo tím, že se 6místný kód HS dodavatele použije jako celá 10místná celní klasifikace USA. Poslední čtyři číslice jsou specifické pro danou zemi a přímo určují, který seznam podle § 301, pokud nějaký, se použije, takže i malá chyba v klasifikaci může znamenat rozdíl mezi 7.5% daní a 25% pokutou.
Další typickou chybou je předpoklad, že celní hodnota a fakturovaná cena jsou ze své podstaty stejné. Celní hodnota, ke které CBP dospěje, se může lišit od údaje na obchodní faktuře v závislosti na použitých Incoterms a struktuře provizí, nákladů na nástroje nebo asistenci, a uvedení této nesprávné hodnoty s sebou nese jak přeplatek, tak i riziko auditu.
Třetí chybou – a v roce 2026 relevantnější než kdy jindy – je předpoklad, že produkt stále splňuje podmínky pro de minimis zacházení, protože tomu tak bylo před rokem nebo dvěma. Tato výjimka již není pro zboží čínského původu k dispozici a jakýkoli cenový model, který je na ní stále založen, bude značně zastaralý. A konečně, mnoho dovozců si model pozemních nákladů vytvoří jednou na začátku životnosti produktu a nikdy se k němu nevrátí. Sazby podle paragrafu 301, seznamy výjimek, příplatek podle paragrafu 122 – to vše se během jediného roku několikrát změnilo, takže model, který byl v lednu přesný, může být v srpnu podstatně nepřesný.
Kde logistický partner snižuje dohady
Většina dovozců považuje za efektivnější spolupracovat s partnerem, který se stará o celý řetězec, než se snažit v každém kroku skládat odhady od jednotlivých dodavatelů, protože mnoho z těchto faktorů se pohybuje nezávisle na sobě. Společnost Topway Shipping, založená v roce 2010 se sídlem v Šen-čenu, byla vyvinuta právě na tomto předpokladu. Zakládající tým má více než 15 let zkušeností v mezinárodní logistice a celním odbavení s rozsáhlými znalostmi v oblasti přepravy mezi Čínou a USA a její služby jsou integrovány do jednoho koordinovaného řetězce, nikoli do oddělených kroků, které zahrnují přepravu na prvním konci, skladování v zámoří, celní odbavení a doručení na poslední míli.
Pro dovozce, kteří přepravují větší objemy, nabízí Topway Shipping také flexibilní přepravu celých kontejnerů a menších kontejnerů z Číny do hlavních přístavů po celém světě, což firmě umožňuje přizpůsobit způsob dopravy velikosti objednávky, než aby přeplácela za flexibilitu LCL u zásilky, která by se mohla levněji přepravovat jako FCL, nebo vázala peníze na plný kontejner, když by to LCL stačilo. Vedlejší poplatky a otázky klasifikace, které nejčastěji narušují tabulku nákladů na pozemní dopravu, se řeší ještě předtím, než zásilka opustí Čínu, a nebudou po jejím doručení objeveny jako překvapivá položka. Protože ceny a celní správa spadají pod jednoho poskytovatele, je celní správa vyřešena dříve než celní.
Závěr
Skutečné náklady na dovoz z Číny v roce 2026 vyžadují větší disciplínu než před dvěma nebo třemi lety. Stupňovitá struktura cel, odstranění de minimis a postupný nárůst nákladů na doplňkové zboží a skladování znamenají, že cenová nabídka FOB dodavatele je pouze začátkem mnohem delšího výpočtu. Dovozci, kteří rozebírají proces do posledního detailu – náklady na produkt, přepravu, všechny příslušné celní vrstvy, cla a následné poplatky za skladování a přepravu na poslední míli – si s jistotou zachovávají své marže a ceny. Nejvíce překvapení v přístavu mají ti, kteří k vytváření svých předpovědí používají nepřesná čísla nebo zastaralé představy o prahových hodnotách pro bezcelní dovoz. Spolupráce s logistickým partnerem, který se stará o celý řetězec, jako je Topway Shipping, sice nevylučuje potřebu těmto číslům rozumět, ale konečná částka je díky ní od okamžiku zadání objednávky výrazně předvídatelnější.
Nejčastější dotazy
Otázka: Je výjimka de minimis ve výši 800 USD stále dostupná pro zásilky z Číny?
A: Ne. Čína a Hongkong jej v roce 2025 vymýtily a od té doby se nevrátil. Všechny zásilky, bez ohledu na hodnotu, nyní musí být formálně odbaveny a zaplacena celní sazba.
Otázka: Jaký je rozdíl mezi kódem HS a kódem HTS?
A: Kód HS je šestimístný mezinárodní klasifikační kód. Americký kód HTS přidává další 4 číslice, které jsou specifické pro danou zemi a definují přesnou celní sazbu a zda se na ni vztahuje paragraf 301.
Otázka: Komplikují se tarify podle paragrafu 301 a paragrafu 122?
A: Ano, obecně. Typický náklad z Číny může být současně podroben základní sazbě MFN, příplatku podle paragrafu 122 a příslušné sazbě podle paragrafu 301, a proto se celkové clo často pohybuje mezi 35 a 45 procenty.
Otázka: Může celní makléř nebo speditér pomoci snížit náklady na přepravu?
A: Nemohou přímo upravovat celní sazbu. Zprostředkovatel nebo speditér, který správně klasifikuje položky, správně organizuje celní hodnotu a efektivně konsoliduje zásilky, však může výrazně snížit poplatky a zabránit nákladným pokutám za nesprávnou klasifikaci.
Otázka: Jak často by měl dovozce aktualizovat svůj model nákladů na dopravu?
A: Minimálně čtvrtletně. Sazby podle paragrafu 301, seznamy výjimek a příplatky, jako je paragraf 122, se během jediného roku několikrát změnily. Model založený na datech z loňského roku může drasticky podhodnotit současné výdaje.