Com calcular el cost real de la importació des de la Xina
Taula de continguts
Activar

Tot importador aprèn aquesta amarga lliçó amb el temps: el preu que cotitza una fàbrica xinesa no és el preu que costen realment els articles. Quan un producte ha estat despatxat per la duana, introduït en un magatzem i lliurat, la xifra real pot ser entre un 40 i un 90% més alta que el preu FOB o EXW que va obrir la discussió. Aquesta diferència és el que els professionals de la logística anomenen cost a la destinació, i amb una estructura aranzelària remodelada, el final del de minimis per a les mercaderies d'origen xinès i una pila d'aranzels de la Secció 301 i la Secció 122 superposats a les mercaderies ordinàries, encertar aquest càlcul s'ha convertit en la diferència entre una línia de productes rendible i un error lent que es queda en un magatzem el 2026.
En aquesta lliçó, desglossarem el cost de desembarcament en els seus components, us presentarem un exemple pràctic utilitzant estimacions aranzelàries reals del 2026 i assenyalarem els errors que solen fer ensopegar els càlculs d'un importador. I també analitzarem com un soci logístic com Topway Shipping pot assumir part de la complexitat, en lloc de deixar cada càlcul a un full de càlcul.
Què significa realment el cost aterratge (i per què el preu FOB no ho és)
El cost desembarcat és el cost de portar un producte des de la planta de producció d'un proveïdor fins a la seva destinació final, despatxat, gravat i llest per a la venda o l'ús. No és el preu per unitat que apareix a la factura d'un proveïdor, ni tan sols aquest preu més una estimació raonable del lliurament. La xifra total del cost desembarcat inclou el preu del producte, tots els costos de transport i manipulació des de la fàbrica fins al port de destinació, els drets i aranzels de duana, les taxes de corretatge i despatx, l'assegurança i qualsevol cost d'emmagatzematge o lliurament d'última milla que s'impliqui abans que les mercaderies arribin al seu comprador final.
Molts importadors per primera vegada fixen el preu dels seus productes en funció del pressupost FOB (franc a bord) proporcionat pel seu proveïdor, i després afegeixen un percentatge fix (per exemple, un 20%) per pagar "despeses d'enviament i aranzels". Aquesta drecera és problemàtica al mercat actual. Les capes aranzelàries sobre els productes xinesos ara es poden acumular fins al 35%, 60% o molt més del 100% depenent de la classificació HTS, mentre que les tarifes de transport marítim oscil·len amb els recàrrecs de combustible, les primes de temporada alta i la congestió portuària. Una estimació ràpida basada en suposicions obsoletes pot eliminar discretament tot el marge d'un producte abans que es vengui una sola unitat.
La pila de tarifes del 2026, capa per capa
El canvi més significatiu per als importadors xinesos és que els drets de destí ja no són un únic número. Depenent de la mercaderia, un enviament des de la Xina pot estar subjecte a fins a quatre nivells aranzelaris diferents, cadascun dels quals es calcula a més del valor en duana. La part més crítica d'un càlcul precís del cost de desembarcament és saber quines capes s'apliquen a un determinat codi HTS.
La capa base és el tipus aranzelari estàndard de la Nació Més Afavorida (NMF) establert pel Llista Aranzelària Harmonitzada dels EUA, que va del 0% al 32% aproximadament, depenent del tipus de producte. Actualment és del 10% i expira el 24 de juliol de 2026, tot i que el Representant de Comerç dels EUA ha indicat que es podria substituir en lloc de simplement eliminar. Un recàrrec global fix, implementat després que el Tribunal Suprem anul·lés els aranzels recíprocs anteriors basats en l'IEEPA el febrer de 2026, es va completar amb l'aranzel de la Secció 122. I després hi ha la Secció 301, l'impost específic de la Xina que es remunta al 2018, que és del 7.5% per a la majoria d'articles de consum i peces de vestir de la Llista 4A, o del 25% per a maquinària, electrònica, mobles i béns industrials inclosos a les llistes 1 a 3. Algunes categories importants veuran tipus de la Secció 301 molt més alts després de la revisió legislativa del 2024: el 100% per als vehicles elèctrics, el 25% per a les bateries de vehicles elèctrics i els imants permanents, i del 50 al 100% per a alguns articles mèdics i EPI.
La quarta capa, la Secció 232, només s'aplica a l'acer, l'alumini i una llista creixent de productes afins, i pot afegir entre un 15 i un 25 per cent més depenent del lloc d'origen del material. Aquests aranzels tendeixen a acumular-se en lloc de substituir-ne cap altre, de manera que una càrrega d'electrònica de consum de gamma mitjana pot arribar a tenir un impost total del 35 al 45 per cent, mentre que un bé del sector estratègic específic pot tenir més del 80 o fins i tot del 100 per cent.
| Capa de tarifes | Tarifa típica (2026) | S'aplica a |
| dret de base de la Nació Més Afavorida (NMA) | 0% - 32% | Totes les importacions, tarifa establerta pel codi HTS |
| Recàrrec de la secció 122 | 10% (en revisió, caduca el 24 de juliol de 2026) | Tots els països, tarifa plana global |
| Secció 301 (llistes 1–3) | 25% | Maquinària, electrònica, mobles, béns industrials |
| Secció 301 (Llista 4A) | 7.5% | Béns de consum, roba, calçat |
| Secció 301 (sectors estratègics) | 25% - 100% | Vehicles elèctrics, bateries, energia solar, imants, dispositius mèdics |
| Secció 232 | 15% - 25% | Acer, alumini i productes derivats |
Un altre canvi igualment crucial és la pèrdua de l'exempció de minimis de 800 dòlars. Fins al 2025, els articles de baix valor venuts directament als consumidors nord-americans podien entrar lliures d'impostos, motiu pel qual les plataformes que depenien d'enviaments d'alt volum i baix valor podien evitar completament la acumulació aranzelària. Aquesta exempció es va retirar per a la Xina i Hong Kong el 2025 i no ha tornat; cada enviament ara necessita una entrada duanera oficial amb una classificació HTS completa i el pagament complet dels drets, independentment de l'import. Si un importador solia dividir els enviaments o mantenir els valors declarats baixos per mantenir-se per sota del llindar, això ja no és possible.
Mercaderies i logística: mar, aire i les despeses que s'amaguen entremig
El transport de mercaderies és la segona peça clau i poques vegades és tan senzill com la tarifa marítima principal que ofereix un transitari. Mentre que l'enviament de càrrega completa (FCL) sovint és la forma més econòmica de transportar per unitat per a comandes de major volum, l'enviament de càrrega inferior a la de contenidor (LCL) és més adequat per a volums menors, però és més car per metre cúbic i triga més a arribar al punt de consolidació. El transport aeri és més ràpid, dies en lloc de setmanes, però el preu per quilo pot ser de cinc a deu vegades més alt que el transport marítim, per la qual cosa només s'utilitza sovint per a reposicions urgents o articles d'alt valor i baix pes.
Els importadors també han de pressupostar una varietat de càrrecs accessoris que sovint no s'inclouen en el pressupost inicial i van més enllà de la tarifa bàsica de transport: càrrecs de manipulació de terminals tant al port d'origen com al de destinació, documentació i taxes de coneixement d'embarcament, recàrrecs per desequilibri de contenidors o temporada alta, factors d'ajust de combustible i taxes de xassís o transport per traslladar un contenidor des del port fins a un magatzem. Aquests costos sovint són mínims en si mateixos, però poden afegir entre un 10 i un 15 per cent a la tarifa marítima estàndard i són la raó més típica per la qual una estimació de costos de desembarcament és inferior a la realitat.
És llavors quan entra en joc el benefici de treballar amb un transitari experimentat. Topway Shipping es va fundar a Shenzhen el 2010 i gestiona el transport marítim FCL i LCL des de la Xina fins a ports clau a nivell mundial amb estimacions globals, de manera que aquestes despeses addicionals siguin transparents des del principi i no apareguin un cop un enviament ja hagi salpat. Sota un mateix sostre, els equips de l'empresa gestionen l'enviament de primera etapa, el despatx de duanes i el lliurament de l'última milla, de manera que els importadors obtenen una imatge única i unificada dels costos en lloc de muntar-ne una a partir de tres o quatre proveïdors no connectats.
Aranzels de duana, MPF, HMF i comissions de corretatge
A més dels percentatges aranzelaris esmentats anteriorment, s'aplica un segon conjunt de gravàmens quan un enviament arriba a un port dels Estats Units. La tarifa de processament de mercaderies (MPF) és del 0.3464 per cent de l'import declarat en les entrades formals; la més baixa és d'aproximadament 31.67 dòlars i la més alta és d'aproximadament 614.35 dòlars per entrada. Els enviaments marítims també paguen la tarifa de manteniment del port (HMF) del 0.125 per cent del valor de la càrrega, que no s'aplica al transport aeri. Un agent de duanes qualificat sol cobrar un cost fix per l'entrada, que pot oscil·lar entre els 75 i els 200 dòlars per enviament, depenent de la complexitat de l'entrada, més les tarifes de desemborsament per allò que l'agent pagui en nom de l'importador.
Cap d'aquests càrrecs és massiu per si sol, però poden sumar molt en un enviament de valor moderat, sobretot ara que tots els enviaments ara requereixen una entrada formal, en lloc del processament simplificat de baix valor que abans era possible amb el règim de minimis. Si envieu moltes comandes, un soci 3PL us pot ajudar a consolidar diverses comandes de compra en menys entrades formals més grans. Això distribueix les tarifes planes entre més unitats, reduint l'impacte per unitat.
Emmagatzematge, compliment i l'última milla
El tram final de la cadena de subministrament sovint s'ignora en els càlculs de costos a terra, però pot ser una part important del cost total, especialment per als venedors de comerç electrònic. Tarifes de recepció Tarifes d'emmagatzematge (per palet o peu cúbic al mes) Tarifes de recollida i embalatge (per comanda) Les tarifes d'emmagatzematge a l'estranger solen incloure: El preu del lliurament de l'última milla és molt sensible al pes del paquet, les regulacions de pes dimensional i la zona de lliurament, i és una de les poques categories de costos que tendeixen a augmentar contínuament any rere any quan els transportistes actualitzen les seves tarifes.
Sovint, els venedors que envien inventari a través d'un magatzem duaner o una xarxa de logística amb tarifes de transport negociades prèviament, en lloc d'enviar cada unitat directament des d'una fàbrica xinesa, descobreixen que poden suavitzar els pics de costos estacionals i evitar els preus premium que comporta els enviaments urgents d'una sola unitat. Això és exactament el que pretenen fer els serveis d'emmagatzematge a l'estranger i lliurament d'última milla de Topway Shipping. Donar als importadors un lloc on guardar mercaderies a prop dels seus clients finals i fer que el cost d'aquest últim tram sigui predictible en lloc de reactiu.
Un exemple pràctic: cost de desembarcament en un enviament real
A la pràctica, això és fàcil de veure amb xifres: imagineu-vos un enviament de 1,000 unitats d'un accessori d'electrònica de consum de gamma mitjana, FOB 8.00 dòlars d'un proveïdor de Shenzhen, enviat per mar FCL a Los Angeles i després transportat per camió a un magatzem del Midwest.
| Component del cost | Bases | Import (USD) |
| Cost del producte (FOB) | 1,000 unitats x 8.00 $ | 8,000.00 |
| Transport marítim + despeses accessòries | Contenidor compartit de 20 peus, tot inclòs | 1,450.00 |
| dret de base de la Nació Més Afavorida (NMA) | 3.5% de 8,000 dòlars | 280.00 |
| Recàrrec de la secció 122 | 10% de 8,000 dòlars | 800.00 |
| Secció 301 (Llista 4A) | 7.5% de 8,000 dòlars | 600.00 |
| mpf | 0.3464% de 8,000 $, mínim 31.67 $ | 31.67 |
| HMF | 0.125% de 8,000 dòlars | 10.00 |
| Intermediació duanera | Quota plana | 150.00 |
| Transport terrestre fins al magatzem | Port a Midwest | 620.00 |
| Cost total d'aterratge | 11,941.67 | |
| Cost d'aterratge per unitat | 11.94 |
En aquest cas, el cost FOB de 8.00 dòlars per unitat és més d'un 50% inferior al cost real quan es consideren totes les capes. És exactament per això que el cost de desembarcament s'ha de determinar línia per línia en lloc d'anticipar-se mitjançant un multiplicador aproximat, especialment en productes de les categories superiors de la Secció 301, on el mateix exercici pot augmentar el cost per unitat entre un 70 i un 90% en lloc d'un 50%.
Errors comuns que distorsionen una estimació de cost aterrat
L'error més comú és classificar incorrectament el codi HTS d'un producte, ja sigui per accident o agafant el codi HS de 6 dígits del proveïdor i tractant-lo com la classificació aranzelària completa de 10 dígits dels EUA. Els quatre últims dígits són específics del país i determinen directament quina llista de la Secció 301, si n'hi ha, s'aplica, de manera que un petit error de classificació pot significar la diferència entre un impost del 7.5 per cent i una penalització del 25 per cent.
Un altre error típic és assumir que el valor en duana i el preu de factura són iguals per definició. El valor imposable al qual arriba el CBP pot diferir segons els Incoterms utilitzats i l'estructura de comissions, costos d'utillatge o assistència, de la xifra d'una factura comercial, i obtenir aquesta xifra incorrecta comporta tant un pagament en excés com un risc d'auditoria.
Un tercer error —i més pertinent que mai el 2026— és assumir que un producte encara compleix els requisits per al tractament de minimis perquè ho va fer fa un any o dos. Aquesta exempció ja no està disponible per als articles d'origen xinès, i qualsevol model de preus que encara s'hi basi quedarà molt desactualitzat. Finalment, molts importadors creen el seu model de cost desembarcat una vegada al principi de la vida útil d'un producte i no el tornen a consultar mai més. Les tarifes de la Secció 301, les llistes d'exclusió, el recàrrec de la Secció 122... han canviat nombroses vegades en un sol any, de manera que un model que era precís al gener pot ser materialment inexacte a l'agost.
On un soci logístic redueix les conjectures
La majoria dels importadors troben més eficaç tractar amb un soci que gestioni tota la cadena, en lloc d'intentar reunir estimacions de proveïdors individuals a cada pas, perquè molts d'aquests factors es mouen independentment els uns dels altres. Topway Shipping, llançada el 2010 i amb seu a Shenzhen, es va desenvolupar precisament sobre aquesta premissa. L'equip fundador té més de 15 anys d'experiència en logística internacional i despatx de duanes, amb una àmplia experiència en el transport de la Xina als EUA, i els seus serveis estan integrats com una cadena coordinada en lloc de passos desconnectats, que cobreixen el transport de primera etapa, l'emmagatzematge a l'estranger, el despatx de duanes i el lliurament de l'última milla.
Per als importadors que envien volums més grans, Topway Shipping també ofereix serveis flexibles de transport marítim de càrrega completa de contenidors i càrrega parcial de contenidors des de la Xina fins als principals ports del món, cosa que permet a una empresa adaptar el seu mètode d'enviament a la mida de la comanda, en lloc de pagar de més per la flexibilitat de LCL en un enviament que podria moure's més barat com a FCL, o immobilitzar diners en un contenidor ple quan LCL ho faria. Els càrrecs accessoris i les qüestions de classificació que solen corrompre un full de càlcul de costos de desembarcament es gestionen abans que un enviament surti de la Xina, en lloc de ser descoberts com una partida sorpresa després d'arribar. Com que la gestió de preus i duanes està sota un sol proveïdor, aquesta última es resol abans que la primera.
Conclusió
El cost real en desembarcament de les importacions de la Xina el 2026 requereix més disciplina que fa dos o tres anys. L'estructura aranzelària escalonada, l'eliminació del principi de minimis i l'augment gradual dels costos suplementaris de béns i emmagatzematge impliquen que la cotització FOB d'un proveïdor és només el començament d'un càlcul molt més llarg. Els importadors que desglossen el procés fins a l'últim detall (cost del producte, transport, totes les capes aranzelàries aplicables, taxes de duana i els càrrecs d'emmagatzematge i d'última milla que se'n deriven) preserven els seus marges i el preu amb seguretat. Les persones més sorpreses al port són les que utilitzen xifres imprecises o idees antiquades sobre els llindars lliures d'impostos per fer les seves prediccions. Treballar amb un soci logístic que gestiona la cadena de principi a fi, com Topway Shipping, no nega la necessitat de comprendre aquestes xifres, però fa que la xifra final sigui significativament més predictible des del moment en què es fa una comanda de compra.
Preguntes freqüents
P: L'exempció de minimis de 800 dòlars encara està disponible per a enviaments des de la Xina?
R: No. La Xina i Hong Kong la van eradicar el 2025 i no ha tornat. Tots els enviaments, independentment del valor, ara s'han de presentar formalment a la duana i pagar la totalitat de l'import.
P: Quina diferència hi ha entre el codi HS i el codi HTS?
A: Un codi HS és una classificació internacional de 6 dígits. El codi HTS dels EUA afegeix 4 dígits més que són específics del país i defineixen el tipus de dret precís i si la Secció 301 és aplicable.
P: Els aranzels de la Secció 301 i la Secció 122 s'acumulen?
R: Sí, en general. Una càrrega típica procedent de la Xina pot portar simultàniament el tipus aranzelós de la Nació Més Afavorida (NMA), el recàrrec de la Secció 122 i el tipus aranzelós aplicable de la Secció 301, motiu pel qual el total de drets sovint se situa entre el 35 i el 45 per cent.
P: Pot un agent de duanes o un transitari ajudar a reduir el cost de desembarcament?
R: No poden ajustar la taxa aranzelària directament. Tanmateix, un agent o transitari que classifica correctament els articles, organitza correctament el valor en duana i consolida els enviaments de manera efectiva pot reduir substancialment les tarifes i evitar multes costoses per classificació errònia.
P: Amb quina freqüència hauria d'actualitzar un importador el seu model de cost desembarcat?
A: Com a mínim trimestralment. Les tarifes de la Secció 301, les llistes d'exclusió i els recàrrecs com la Secció 122 han canviat nombroses vegades en un sol any. Un model basat en les dades de l'any passat pot subestimar dràsticament les despeses actuals.